blogdekantacji

Dekantacja wina – co to w ogóle jest?

Pomimo faktu, że miłośników wina w Polsce przybywa, w dalszym ciągu większość terminów z winiarskiego świata jest naszym rodakom nieznana. Niestety, bo najczęściej pomagają one wydobyć całe dobro tego trunku i zrozumieć jego właściwości. O ile dobrze, że część konsumentów wie już, że wino powinno mieć odpowiednią temperaturę i oddychać po odkorkowaniu, o tyle o terminach aeracja, kupaż czy dekantacja wiedzą już tylko pasjonaci. Co to w ogóle jest dekantacja wina?

Dekantacja wina polega na odstawieniu wina na dzień, do opadnięcia osadu, a następnie metodycznym przelaniu go do karafki. Wino klaruje się w ten sposób, żeby osad nie dostał się do kieliszków. Proces pozwala też na napowietrzenie wina i złagodzenie nań wpływu garbników (tanin i polifenoli). Dzięki niemu łagodnieje smak trunku, wino również otwiera się, tracąc ostry zapach. Specjaliści do dekantacji wina używają również świecy, która od spodu oświetla podczas przelewania szyjkę butelki, co pozwala zatrzymać osad przed wpadnięciem do kieliszka.

Jakie wina dekantować?

Skoro dekantacja ma taki dobry wpływ na wino, to czemu nie dekantujemy win na co dzień? Odpowiedź jest prosta – nie każde wino się do tego celu nadaje. Jakie więc wina można dekantować? Wina do dekantacji to przede wszystkim długo leżakujące, w którym na skutek dojrzewania wytrącił się osad i rozwinęły ostre nuty zapachowe a zmniejszyła ilość tlenu, głównie czerwone. Do dekantacji nadają się również wina młode, w których taniny są wyjątkowo ostre lub które podczas produkcji nie zostały poddane filtracji i klarowaniu. Obecność tlenu pozwoli złagodzić ostry aromat i jednocześnie wydobędzie z wina ukryte dotąd subtelne nuty zapachowe. Warto pamiętać, że wino przechowuje się w pozycji leżącej, zatem przed dekantacją należy postawić butelkę i pozostawić ją do całkowitego opadnięcia osadu. W zależności od rodzaju wina, należy ją wykonać na 15-60 minut przed podaniem trunku. Dekanter trzeba też trzymać w pojemniku z lodem lub wodą, dla zapewnienia właściwej temperatury wina.

Podobne wpisy